تبلیغات
علم ۳۰۰۰ - پروژه ژنوم انسان

 لینكدونی ..

جهان ریاضی{شهریور۸۷}...-
یه سایت انگلیسی که مطالب زیادی درباره ریاضیات مثل توپولوژی جبر و... داره .

چت راحت {مرداد۸۶}...-
یه سایت که به راحتی و بدون نیاز به مسنجر می تونین توی اون چت کنین .

آموزش انگلیسی...-
این سایت تمام اصطلاحات موجود در تعدادی فیلم معروف را درآورده است .

لینک ریاضیات...-
یه سایت عالی امریکایی در تمام زمینه های ریاضی

sciencedirect...-
یه سایت علمی که می تونید مقاله های زیاد علمی مورد نظرتون رو توی اون بیابید .

لیگ نجومی...-
یه سایت خوب درباره نجوم

اطلاعات علمی و فنی...-
سایتی جالب و امریکایی .

انجمن ریاضی ایران...-

ناسا...-
سازمان فضانوردی آمریکا

ARCHIVE
 

 

 جستجو در بلاگ..

 

 عضویت در خبرنامه وبلاگ ..

 

Free counter and web stats

 آمار وبلاگ..

امروز .... 

دیروز ....

در كل ...سه شنبه 16 فروردین 1384:پروژه ژنوم انسان

 

 

 

پروژه ژنوم انسان چیست؟

 

پروژه ژنوم انسان (HGP) (Human Genome Project) یک فعالیت 13 ساله است که به طور رسمی در اکتبر 1990 آغاز شد. در ابتدا حدس زده می شد که پروژه تا 15 سال طول بکشد؛ ولی پیشرفت فن آوری, تکمیل پروژه را به سال 2003 کشاند. هدف این پروژه, «تعیین توالی بازهای آلی سه هزار میلیون DNA» , «شناختن تمام ژن های انسان» و «در دسترس قراردادن آن ها برای مطالعات زیستی بعدی» بود. قسمتی از این پروژه, ترتیب گذاری همسو بود که برای مدل های انتخاب شده موجودات زنده انجام شده است؛ برای مثال, باکتری E.coli که برای کمک به توسعه فن آوری و تفسیر کارکرد ژن انسان مفید است. «اداره برنامه ژنوم انسانِ انرژی» (DOE) و انجمن بین المللی «مؤسسه تحقیقاتی- بهداشتی بین المللی ژنوم انسان» (NHGRI) (NIH) حمایت کنندگان مالی پروژه ژنوم انسان در آمریکا هستند. قابل ذکر است که تا به حال, یک طرح سویه زبر ژنوم انسان در ژوئن 2000 کامل شده است.

 

چه کسی رئیس این پروژه در آمریکا است؟

تحقیقات اداره برنامه ژنوم انسان انرژی, به وسیله آری پاترینُس, رئیس دفتر تحقیقات زیستی ومحیطی, رهبری شد. فرانسیس کولینس نیز فعالیت های انجمن بین المللی تحقیقاتی- بهداشتی ژنوم انسان را هدایت کرد.

 

پروژه چه مدت طول کشید؟ چند ژن طی این مدت شناخته شدند؟

در ژوئن 2000, دانشمندان, طرح اولیه ژنوم انسان را کامل کردند؛ و توالی باکیفیت نهایی در سال 2003 پایان یافت؛ و در عمق کار, تجزیه و تحلیل کرومزوم های کامل, ادامه یافت تا منتشر شد.

 

چه آزمایشگاه ها و مأموران تحقیقی درگیر پروژه بودند؟

تعدادی از آزمایشگاه های آمریکا, وجوه نقد را از هر یک از دو مؤسسه DOE و NIH برای تحقیقات روی پروژه ژنوم انسان دریافت می کردند.

سایر پژوهشگران در دانشکده ها, دانشگاه ها و آزمایشگاه های بی شمار در سراسر آمریکا نیز وجوه نقد را از DOE و NIH برای این کار دریافت می کردند. مؤسسه DOE در هر زمان معینی, حدود دویست مأمور تحقیق جداگانه را کمک مالی می کرد.

بعضی شرکت های شخصی نیز از این تحقیقات این پروژه هدایت می شدند.

 

مؤسسه DOE چه قدر برای این پروژه خرج کرد؟

 

چه کشورهای دیگری در HGP شرکت داشتند؟

دست کم, 18 کشور, برنامه های پروژه ژنوم انسان را برقرار می کردند. بعضی از بزرگ ترین برنامه ها در استرالیا, برزیل, کانادا, چین, دانمارک, اتحادیه اروپا, فرانسه, آلمان, رژیم صهیونیستی, ایتالیا, ژاپن, کره, مکزیک, هلند, روسیه, سوئد, بریتانیا, و آمریکا هستند. تعدادی از کشورهای در حال توسعه نیز در پژوهش های روی فنون زیست شناسی مولکولی برای تحقیقات ژنوم, و همچنین مطالعات روی موجودات زنده ای که به طور خاص برای منطقه جغرافیایی آن ها جالب توجه بودند, شرکت داشتند. سازمان ژنوم انسان (HUGO), به همکاری بین المللی در پروژه انسان کمک می کرد.

 

پروژه ژنوم چه قدر بزرگ است؟

ژنوم انسان, ساختاری از DNA است که چهار زیرواحد ماده مختلف شیمیایی دارد. همان طور که گفته شد, حدود 3 بیلیون باز آلی در طول کروموزوم در ترتیب های شخصی برای هر فرد منحصر به فرد چیده شده اند. دادن ایده اندازه ژنوم انسان در هر یک از سلول های ما آماده است؛ مقایسه زیر را بررسی کنید:

اگر توالی DNA ژنوم انسان در کتاب هایی گردآوری شود, معادل 200 جلد کتاب به اندازه دفترچه تلفن جزیره مان هاتان (هر کدام 1000 صفحه) برای نگه داری همه آن ها لازم است.

حدود 5/9 سال طول می کشد تا 3 بیلیون باز آلی را در توالی ژنوم یک شخص با صدای بلند بخوانیم (بدون توقف). که البته این کار با سرعت 10 باز در هر ثانیه, معادل 600 باز در دقیقه و 36000 باز در ساعت و 864000 باز در روز و 315360000 باز در سال حساب شده است.

ذخیره تمام این اطلاعات یک مشکل بزرگ برای ویژه گرهای کامپیوتری معروف به متخصصان بیوانفورماتیک است. یک میلیون باز – که یک مگاباز یا Mb خوانده می شود- از توالی DNA تقریباً برابر 1 مگابایت از فضای ذخیره اطلاعات کامپیوتر است. از آن جا که ژنوم انسان 3 بیلیون جفت باز آلی دارد, 3 گیگابایت از فضای ذخیره اطلاعات کامپیوتر برای ذخیره تمامی ژنوم نیاز است؛ که این فقط شامل اطلاعات توالی نوکلئوتیدها است و شامل تفسیر اطلاعات و اطلاعات دیگری که می توانند با اطلاعات توالی باشند, نیست.

چنان که وقتی که کار تمام شد, بیشتر شرح و تفاسیر به صورت نتیجه اکتشافات آزمایشگاهی, تحقیقات متونی, تجزیه و تحلیل اطلاعات, ارتباطات شخصی, برنامه های تجزیه خودکار اطلاعات, و مفسرهای خودکار, درآمدند. این تفسیرها به اطلاعات توالی پیوند داده شدند که احتمالاً مقدار فضای ذخیره ای را که با توالی 3 بیلیون نوکلئوتید پر می شود, واقعاً کوتاه جلوه می دهند. البته, این زیاد تعجب آور نیست؛ زیرا این توالی صرفاً یک نقطه شروع برا بسیاری از ادراک های عمیق تر زیست شناسی است!

همکاری ها با این جواب, توسط موری پارانگ و ریچارد مورال, پیش تر از آزمایشگاه بین المللی مرز بلوط, و مارک آدامز پیش از مؤسسه تحقیقاتی ژنوم شکل گرفت.

 

 

 

 

 

تاریخچه و کارهای انجام شده

 

پروژه ژنوم انسان (HGP) باعث تلاشی بین المللی و 13 ساله شد؛ و به طور رسمی در اکتبر 1990 آغاز شد و در سال 2003 کامل شد. هدف آن کشف تمام تقریباً 20000-25000 ژن انسان و در دسترس قراردادن آن برای مطالعات زیست شناسی بیشتر بود. هدف دیگر پروژه, تعیین توالی کامل زیرواحدهای 3 تریلیون DNA (بازهای آلی در ژنوم انسان).

قسمتی از پروژه, تحقیقات موازی با این پروژه بود که بر روی مدل های انتخاب شده موجودات زنده, مانند باکتری E.coli و موش, برای کمک به توسعه فن آوری و تفسیر کارکرد ژن انسان انجام شد. اداره برنامه ژنوم انسان, و مؤسسه بین المللی تحقیقاتی ژنوم انسان با هم دیگر پروژه ژنوم انسان را حمایت مالی کردند.

 

 

 

 

 

کاربردها و دلایل

 

  

پروژه, مزایای خارق العاده ای دربردارد که برای نوع بشریت, بعضی که ما پیش بینی می کنیم و دیگر کسانی که ما را متعجب خواهندکرد, می باشد. ازدیاد زیست شناسان و محققان, آماده شد تا به جزئیات اطلاعات DNA پرداخته بشود که کلیدی برای فهم ساختار, سیستم موجود زنده و کارکرد DNA در کرومزوم ها خواهد بود. نقشه های ژنوم دیگر موجودات زنده, پایه و اساس مطالعات مقایسه ای را بنا نهاد که بیشتر در زمینه فهم بیشتر سیستم های زیستی پیچیده حساس است. افزایش اطلاعات و پیشرفت فن آوری, تحولی در اکتشافات زیستی آینده ایجاد کرد.

 

    چه دانشکده های اخلاقی, حقوقی و اجتماعیی از اطلاعات ژنتیکی کمک می گیرند؟

فعالیت های ژنوم DOE و NIH 3% تا 5% مجموع بودجه سالیانه مربوطه خودشان را کنار برای مطالعات پروژه اخلاقی, حقوقی و بحث های اجتماعی کنار گذاشت. در یک نظر اجمالی, بحث های اجتماعی, پروژه را در بر می گیرند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<:P:>

<:P:>

<:P:>

<:P:>

<:P:>

<:P:>

 

مصطفی م +زیست شناسی , +

ویرایش در [چهارشنبه 24 فروردین 1384] || [03:04 ق.ظ]

[10:04 ق.ظ] || [+]

پیغام ها

 

 

 


 مباحث ..

عمومی...5

زیست شناسی...1

ریاضی...6

فیزیک...15

کامپیوتر...5

عکس...8

نجوم...10

نانوتکنولوژی...3


 

 نویسندگان..

مصطفی م...53


 

 آرشیو ..

مرداد 1388...1

بهمن 1387...1

آبان 1387...1

مهر 1387...2

شهریور 1387...5

مرداد 1387...4

تیر 1387...4

آذر 1386...1

شهریور 1386...1

مرداد 1386...1

تیر 1386...3

خرداد 1386...1

آذر 1385...2

آبان 1385...1

بهمن 1384...4

آبان 1384...1

شهریور 1384...3

مرداد 1384...7

تیر 1384...6

فروردین 1384...5


 

 صفحات ..

 

 نوشته های پیشین..

مدیریت ساخت..-
استاتیک..-
داستان اعداد و تاریخچه شان..-
تابش الکترومغناطیس و جسم سیاه ..-
ستارگان-از تولد تا مرگ (کوتوله ها و غول هاو ...)..-
جک هیدرولیک-توضیحات وفرمولها..-
نظریه ماشینها..-
علم ۳۰۰۰..-
نظریه فازی انقلابی در علم و صنعت ـ توسط دکتر زاده..-
بیگ بنگ - انفجار بزرگ..-
حدس گلدباخ..-
نخستین ستارگان جهان..-
تعریف خلاقیت!..-
قضیه فرما..-
نستالژی!..-

Email
[yahoo]

.(C) Copyright

All Right Reserved

Alireza Asgari !!