تبلیغات
علم ۳۰۰۰ - نخستین ستارگان جهان

 لینكدونی ..

جهان ریاضی{شهریور۸۷}...-
یه سایت انگلیسی که مطالب زیادی درباره ریاضیات مثل توپولوژی جبر و... داره .

چت راحت {مرداد۸۶}...-
یه سایت که به راحتی و بدون نیاز به مسنجر می تونین توی اون چت کنین .

آموزش انگلیسی...-
این سایت تمام اصطلاحات موجود در تعدادی فیلم معروف را درآورده است .

لینک ریاضیات...-
یه سایت عالی امریکایی در تمام زمینه های ریاضی

sciencedirect...-
یه سایت علمی که می تونید مقاله های زیاد علمی مورد نظرتون رو توی اون بیابید .

لیگ نجومی...-
یه سایت خوب درباره نجوم

اطلاعات علمی و فنی...-
سایتی جالب و امریکایی .

انجمن ریاضی ایران...-

ناسا...-
سازمان فضانوردی آمریکا

ARCHIVE
 

 

 جستجو در بلاگ..

 

 عضویت در خبرنامه وبلاگ ..

 

Free counter and web stats

 آمار وبلاگ..

امروز .... 

دیروز ....

در كل ...چهارشنبه 9 مرداد 1387:نخستین ستارگان جهان

 

نخستین ستارگان جهان

اولین ستارگان جهان ما مدت ها پیش خاموش شده اند، اما نور آنها هنوز می درخشد که از ورای آن می توان جهان را در اولین سال های تشکیل آن نظاره کرد. اخترشناسان بر این باورند که توانستند نور ضعیف ستارگانی را که در آغاز زمان متولد شده اند، ردیابی کنند. دکتر هاروی موزلی اخترفیزیکدان مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا در گرین بلت مریلند می گوید؛ «تنها دلیل ضعیف بودن نور این ستارگان آن است که آنها بسیار دور از ما هستند، در حقیقت این ستارگان در دورترین مرزهای جهان قرار دارند.» جهان تا 200 میلیون سال پس از انفجار بزرگ همچنان تاریک بود. هم اکنون تصویرهای جدید، اولین نورهای اجسامی را که در فاصله 13 میلیارد سال نوری از ما هستند، آشکار ساخته است. در آن زمان جهان ما دوران کودکی خود را سپری می کرد. دکتر موزلی در توصیف این تصویرها می گوید؛ «بنابراین ما هم اکنون چیزی را تماشا می کنیم که افراد گاهی اوقات آن را اولین نور جهان می نامند و پس از انفجار بزرگ تشکیل شده است.» دانشمندان در این طرح از تصویرهایی که تلسکوپ فضایی اسپیتزر تهیه کرده است، استفاده کردند. برای این کار ابتدا نور ستارگان و کهکشان های نزدیک از تصویر حذف شد. دانشمندان بر این باورند نورهایی که در پس زمینه این تصویرها باقی مانده است، احتمالاً نشان دهنده اولین اجسام در فضا باشد. دکتر الکساندر کاش لینسکی اخترفیزیکدان مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا می گوید؛ «از این لحاظ جهان در ابتدا مکانی بسیار داغ بود. به نظر می رسد جهان انباشته از اجسامی بود که بسیار شدیدتر از امروز از خود پرتوهای نور گسیل می کردند.» پژوهشگران می گویند این اجسام یا ستاره هایی هستند هزاران برابر پرجرم تر از خورشید ما یا سیاهچاله هایی عظیم. در هر صورت این تصویرها ما را یک گام به درک چگونگی تولد جهان نزدیک تر می کند. تلسکوپ فضایی جیمز وب که توسط ناسا طراحی شده است، می تواند ماهیت این خوشه های نویافته را مشخص و تعیین کند آنها ستاره اند یا سیاهچاله.

پس زمینه

دانشمندان مرکز فضایی گودارد ناسا با استفاده از تلسکوپ به عنوان ماشین زمان به درک ماهیت اولین اجرام جهان نزدیک تر شده اند. نتیجه آخرین رصدها با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر بیانگر آن است که نور زیرقرمز مشاهده شده، از خوشه یی از اجرام درخشان گسیل شده است که در اولین میلیارد سال های پس از انفجار بزرگ می زیسته است.

دوران تاریکی

طبق یافته های کنونی علم، فضا، زمان و ماده در انفجار عظیمی به نام انفجار بزرگ که 7/13 میلیارد سال پیش روی داد، شکل گرفته است. حدود چند صد میلیون سال بعد، اولین ستارگان تشکیل شدند و بدین ترتیب «دوران تاریکی» جهان به پایان رسید. اخترشناسان بر این باورند اجرامی که تلسکوپ اسپیتزر آنها را مشاهده کرده است یا اولین ستارگان هستند که صدها برابر پرجرم تر از خورشید ما هستند یا سیاهچاله های عظیمی هستند که گاز و غبار اطراف را می بلعند و مقدار زیادی انرژی را به فضای اطراف گسیل می کنند. اگر مشخص شود این اجرام ستاره اند، آن وقت می توان گفت به احتمال بسیار آنها اولین ریزکهکشان های عالمند. کهکشان راه شیری ما نیز به احتمال بسیار زمانی خلق شد که ریزکهکشان هایی شبیه به اینها سر برآوردند.

در پرتو نور زیرقرمز

دانشمندان اسپیتزر به ویژه در جست وجوی تابش پس زمینه زیرقرمز کیهانی جهان بودند. این تابش نور پراکنده یی است که از دوران اولیه جهان یعنی زمانی که اولین ساختارها در کیهان شکل گرفته است، باقی مانده اند. پژوهشی دیگر که پیش از این در سال 2005 گزارش شده بود، نور زیرقرمز را آشکارسازی کرد که بیانگر آن بود که این نور از توده یی از اولین اجرام در جهان منشأ گرفته است. اما تجزیه و تحلیل های بعدی نشان می دهد این نورهای موضعی در کل آسمان پراکنده شده است و از خوشه یی از اجرام عظیم و درخشان که در فضا و در فاصله 13 میلیارد سال نوری از ما قرار دارند، گسیل می شود. اگرچه این نور در آغاز سفرش به شکل فرابنفش یا نور مرئی بود، اما زمانی که به زمین رسید، طول موجش کشیده شد و به نور زیرقرمز تبدیل شد که دلیل آن گسترش فضا - زمان است که باعث انبساط جهان می شود. آنها بر مبنای قدرت سیگنال های نور زیرقرمز نتیجه گرفتند که مقدار کل نور تولیدشده به وسیله این اجرام بسیار زیاد بود و تنها ستارگان بسیار بزرگ یا سیاهچاله هایی که مقدار زیادی ماده مصرف می کردند، می توانستند چنین تابش هایی از خود گسیل کنند. بخش های دیگر تابش پس زمینه زیرقرمز کیهانی، از نور ستارگان دوردستی است که به وسیله غبارهای فضا جذب شده و دوباره به صورت نور زیرقرمز بازتاب می شود.

ببینید و باور کنید

هنگامی که با استفاده از تلسکوپ در اعماق فضا کاوش می کنیم، در حقیقت در گذشته ها سیر می کنیم. تلسکوپ ها نوری را که ستارگان گسیل می کنند، آشکار می سازند و برای مثال نوری که از نزدیک ترین کهکشان ما یعنی کهکشان آندرومدا می آید، دو میلیون سال در راه است تا به ما برسد. تلسکوپ اسپیتزر اولین اجرام درخشانی را که در جهان ما به وجود آمده، رصد کرده است. تلسکوپ اسپیتزر پنج منطقه از آسمان و هر منطقه را به مدت 25 ساعت اسکن و حتی نور ضعیف ترین اجرام را جمع آوری کرده است. اخترشناسان با دقت بسیار نور حاصل از اجسامی را که در بین راه بوده اند، همانند کهکشان های نزدیک و غبار منظومه شمسی ما یا ابرهای بین ستاره یی را حذف کردند. هنگامی که همه این نورها کنار گذاشته شد، آنچه باقی ماند قدیمی ترین نورهای جهان بود و دانشمندان با استفاده از آن افت و خیزها شدت درخشندگی زیرقرمز را بررسی کردند و خوشه هایی از اجرام را آشکار ساختند که طرح های نوری مشاهده شده را آشکار می سازد.

Smiley

 

مصطفی م +نجوم , +

ویرایش در [چهارشنبه 9 مرداد 1387] || [06:07 ق.ظ]

[07:07 ق.ظ] || [+]

پیغام ها

 

 

 


 مباحث ..

عمومی...5

زیست شناسی...1

ریاضی...6

فیزیک...15

کامپیوتر...5

عکس...8

نجوم...10

نانوتکنولوژی...3


 

 نویسندگان..

مصطفی م...53


 

 آرشیو ..

مرداد 1388...1

بهمن 1387...1

آبان 1387...1

مهر 1387...2

شهریور 1387...5

مرداد 1387...4

تیر 1387...4

آذر 1386...1

شهریور 1386...1

مرداد 1386...1

تیر 1386...3

خرداد 1386...1

آذر 1385...2

آبان 1385...1

بهمن 1384...4

آبان 1384...1

شهریور 1384...3

مرداد 1384...7

تیر 1384...6

فروردین 1384...5


 

 صفحات ..

 

 نوشته های پیشین..

مدیریت ساخت..-
استاتیک..-
داستان اعداد و تاریخچه شان..-
تابش الکترومغناطیس و جسم سیاه ..-
ستارگان-از تولد تا مرگ (کوتوله ها و غول هاو ...)..-
جک هیدرولیک-توضیحات وفرمولها..-
نظریه ماشینها..-
علم ۳۰۰۰..-
نظریه فازی انقلابی در علم و صنعت ـ توسط دکتر زاده..-
بیگ بنگ - انفجار بزرگ..-
حدس گلدباخ..-
نخستین ستارگان جهان..-
تعریف خلاقیت!..-
قضیه فرما..-
نستالژی!..-

Email
[yahoo]

.(C) Copyright

All Right Reserved

Alireza Asgari !!